תולדות ה NLP

ה-NLP פותח בארצות הברית בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי ריצ'רד בנדלר(אנ') ופרופסור ג'ון גרינדר(אנ') שניסו לפצח את חידת המצוינות האנושית, ולבחון מדוע מטפלים אשר נחשבו מומחים בתחומם ואשפי תקשורת מסוימים מצטיינים בתחומם. הם הניחו שאם יצליחו לבודד את מרכיבי התקשורת של אותם מצטיינים, יהיה בידיהם המפתח לשיפור התקשורת. הם דגמו תחילה ארבעה אישים בולטים בארצות הברית בתקופה זו. ד"ר מילטון אריקסון – אבי ההיפנותרפיה המודרנית, ד"ר וירג'יניה סטיר – עובדת סוציאלית ומייסדת תחום התרפיה המשפחתיתפריץ פרלס – אבי תרפיית הגשטלט וגריגורי בייטסון – אנתרופולוג נודע.

תחילה הם תיעדו את אופן פעולתם. צילמו וראיינו את הארבעה ואת מטופליהם. לאחר שלב איסוף הנתונים הראשוני הם החלו לחפש דגמים החוזרים על עצמם. בשלב זה הם ניסחו את הנחות היסוד הראשונות של ה-NLP והוציאו לאור את ספרם "The structure of Magic I".

גרינדר ובנדלר החלו לפתח את המודל וליצור תהליכים טיפוליים קצרי מועד. בתוך זמן קצר החלה שיטתם להתפרסם, תחילה ברחבי ארצות הברית ואחר כך גם בשאר העולם. כארבעים שנה לאחר שנוצר המודל השיטה הפכה לתעשייה שלמה, ועקרונותיה מועברים בעזרת עשרות סדנאות, כנסים, ספרים וקלטות. במהלך השנים פותחו שיטות שונות המשתמשות בעקרונות ה-NLP לסיוע בתחום העסקים, לספורטאומנות הפיתוימכירות ולכישורי משא ומתן.

באילו כלים נוספים משתמשים ב NLP ?

logo

באילו כלים נוספים משתמשים בNLP?

מילטון אריקסון למשל דגל בכך שמטפורות יכולות לעזור לייצר שינויים. מטאפורה היא אחד הכלים העוצמתיים ביותר ב NLP – באמצעות מטאפורות אנחנו עוקפים את החלק המודע. כשאנחנו מקשיבים לסיפור למשל, אנחנו מאפשרים לעצמנו להיות ברגיעה לרגע ולוותר על החלק הביקורתי זהו אחד הכלים שעושים בהם שימוש רב. בארה"ב כאמור עושים גם שימוש, בשפה ההיפנוטית של אריקסון ובישראל באמצעים אחרים המציעים כניסה לחלום או טרנס , אלו כלים שנלמדו מאריקסון.